Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
 


 
Abdullah Cevdet

Türkiye'de Batıcılık akımının önde gelen isimlerinden Abdullah Cevdet 29 Kasım 1932'de İstanbul' da öldü. 1869'da Arapkir'de doğan Abdullah Cevdet 1889'da Askeri Tıbbiye'de öğrenciyken İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı ve ihtilalci çalışmaları nedeniyle 1892' de Trablusgarp' a sürüldü. 1897'de Avrupa'ya kaçtı; Cenevre'de İshak Sükuti ile birlikte yayımladığı Türkçe-Fransızca Osmanlı gazetesinde II. Abdülhamit yönetimi aleyhine yazılar yazdı. Viyana sefareti doktorluğuna atanması üzerine bir süre muhalefet yazılarını bıraktıysa da eleştirilerini sürdürdü ve gıyaben mahkum olmaktan kurtulamadı.
1 Eylül 1904'te Cenevre'de kurduğu İçtihat dergisini 1911'de İstanbul'a taşıdı ve 28 yıl süreyle 358 sayı yayımladı. İstanbul'da kendi matbaası İctihad Evi'ni kurarak Kütüphane-i İctihad dizisini yayımladı. Abdullah Cevdet İttihatçılarla da anlaşamadı ve 1914'te dergisinin yayımına ara vererek İkdam' da Anglosakson eğitimini savunan yazılar yazdı. Dozy' den çevirdiği Tarih-i İslamiyet yasaklandı ve dinsizlikle suçlandı. “Seçkin” insanların yetişmesine yönelik bir eğitimi ve biyolojik materyalizmi savunan Abdullah Cevdet daha Cumhuriyet kurulmadan Latin harflerine geçilmesi gerektiğini vurguladı ve kadın hakları konusundaki görüşleriyle dikkat çekti.
Psikoloji, sosyoloji, tarih ve eğitim alanlarında birçok yapıt çevirdi. Shakespeare'den Mevlana ve Ömer Hayyam'a uzanan ilgilerini çeviriler yoluyla ortaya koydu. Din konusundaki reformist görüşlerini Muhammed Abduh'un etkisiyle uygarlık ve çağdaşlık noktalarında topladı.